Ortografia pronumelor personale (îmi, iţi, îi, îl, i-l, i-i, i-am, i-ai,i-a,i-aţi,i-au,mi-l,mi-i,mi-o)

ATENȚIE la ortografia formelor neaccentuate ale pronumelui personal care încep cu vocala î- (îmi, îţi, îi, îl) . Acestea nu se leagă prin cratimă de cuvintele vecine (îmi aduci, îți spun, îi vorbesc ) deoarece vocala î- nu reprezintă un cuvânt separat, ci face parte din forma pronumelui,  î- singur neavând niciun sens. Grupurile de două pronume i-l şi i-i se rostesc împreună, deci se scriu legate prin liniuţă de unire:

i-l dau = lui (-i) dau pe el (-l)

i-i  dau = lui (-i) dau pe ei (-i).

Formele neaccentuate m-, v-, l-, te-, ne-, le-, mi-, ți-, i- se unesc prin cratimă de cuvântul învecinat atunci când preced un verb auxiliar la modul indicativ timpul perfect compus i la modul condițional-optativ prezent și perfect:

m- : m-ai  întâlnit/ m-aș întâlni/ m-aș fi întâlnit

v-: v-am spus/ v-aș spune/ v-aș fi spus

l-: l-am împins/ l-aș împinge/ l-aș fi împins

te-: te-am învățat/ te-aș învăța/ te-aș fi învățat

ne-: ne-am dus/ ne-am duce/ ne-am fi dus

le-: le-am întrebat/ le-aș întreba/ le-aș fi întrebat

mi-: mi-am spart/ mi-aș sparge/ mi-aș fi spart

ți-: ți-am închis/ ți-aș închide/ ți-aș fi închis

i-: i-am zis/ i-aș zice/ i-aș fi zis

Fiți atenți la construcţiile cu persoana a III-a singular şi plural a verbului: i-a zis, i-au zis , în comparaţie cu formele verbale ia, iau (ceva). Se scriu legat doar când sensul cuvintelor este de a, iar liniuţa de unire se foloseşte când după i- urmează un verb la perfectul compus.

Când două pronume personale neaccentuate urmează unul după altul, ele se pot rosti separat (mi le lăsase, i le lăsase) sau împreună, formând o singură silabă:

mi-l lăsase = mie (îmi) lăsase pe el (-l)

mi-l, ţi-l i-l, ni-l, vi-l, li-l lăsase

mi-i , ţi-i, i-i, ni-i, vi-i, li-i lăsase

mi-o, ţi-o, i-o, ne-o, v-o, le-o lăsase

 

Comments are closed.