Conjugarea verbului a suporta

Infinitiv

Prezent

a suporta

Perfect

a fi suportat

Indicativ

Prezent

eu suport

tu suporți

el/ea suportă

noi suportăm

voi suportați

ei/ele suportă

Imperfect

eu suportam

tu suportai

el/ea suporta

noi suportam

voi suportați

ei/ele suportau

Perfect simplu

eu suportai

tu suportași

el/ea suportă

noi suportarăm

voi suportarăți

ei/ele suportară

Perfect compus

eu am suportat

tu ai suportat

el/ea a suportat

noi am suportat

voi ați suportat

ei/ele au suportat

Mai mult ca perfect

eu suportasem

tu suportaseși

el/ea suportase

noi suportaserăm

voi suportaserăți

ei/ele suportaseră

Viitor

eu voi suporta

tu vei suporta

el/ea va suporta

noi vom suporta

voi veți suporta

ei/ele vor suporta

Viitor anterior

eu voi fi suportat

tu vei fi suportat

el/ea va fi suportat

noi vom fi suportat

voi veți fi suportat

ei/ele vor fi suportat

Conjunctiv

Prezent

eu să suport

tu să suporți

el/ea să suporte

noi să suportăm

voi să suportați

ei/ele să suporte

Perfect

eu să fi suportat

tu să fi suportat

el/ea să fi suportat

noi să fi suportat

voi să fi suportat

ei/ele să fi suportat

Condiţional

Prezent

eu aș suporta

tu ai suporta

el/ea ar suporta

noi am suporta

voi ați suporta

ei/ele ar suporta

Perfect

eu aș fi suportat

tu ai fi suportat

el/ea ar fi suportat

noi am fi suportat

voi ați fi suportat

ei/ele ar fi suportat

Comments are closed.