Conjugarea verbului a răsădi

Infinitiv

Prezent

a răsădi

Perfect

a fi răsădit

Indicativ

Prezent

eu răsădesc

tu răsădești

el/ea răsădește

noi răsădim

voi răsădiți

ei/ele răsădesc

Imperfect

eu răsădeam

tu răsădeai

el/ea răsădea

noi răsădeam

voi răsădeați

ei/ele răsădeau

Perfect simplu

eu răsădii

tu răsădiși

el/ea răsădi

noi răsădirăm

voi răsădirăți

ei/ele răsădiră

Perfect compus

eu am răsădit

tu ai răsădit

el/ea a răsădit

noi am răsădit

voi ați răsădit

ei/ele au răsădit

Mai mult ca perfect

eu răsădisem

tu răsădiseși

el/ea răsădise

noi răsădiserăm

voi răsădiserăți

ei/ele răsădiseră

Viitor

eu voi răsădi

tu vei răsădi

el/ea va răsădi

noi vom răsădi

voi veți răsădi

ei/ele vor răsădi

Viitor anterior

eu voi fi răsădit

tu vei fi răsădit

el/ea va fi răsădit

noi vom fi răsădit

voi veți fi răsădit

ei/ele vor fi răsădit

Conjunctiv

Prezent

eu să răsădesc

tu să răsădești

el/ea să răsădească

noi să răsădim

voi să răsădiți

ei/ele să răsădească

Perfect

eu să fi răsădit

tu să fi răsădit

el/ea să fi răsădit

noi să fi răsădit

voi să fi răsădit

ei/ele să fi răsădit

Condiţional

Prezent

eu aș răsădi

tu ai răsădi

el/ea ar răsădi

noi am răsădi

voi ați răsădi

ei/ele ar răsădi

Perfect

eu aș fi răsădit

tu ai fi răsădit

el/ea ar fi răsădit

noi am fi răsădit

voi ați fi răsădit

ei/ele ar fi răsădit

Comments are closed.