Conjugarea verbului a practica

Infinitiv

Prezent

a practica

Perfect

a fi practicat

Indicativ

Prezent

eu practic

tu practici

el/ea practică

noi practicăm

voi practicați

ei/ele practică

Imperfect

eu practicam

tu practicai

el/ea practica

noi practicam

voi practicați

ei/ele practicau

Perfect simplu

eu practicai

tu practicași

el/ea practică

noi practicarăm

voi practicarăți

ei/ele practicară

Perfect compus

eu am practicat

tu ai practicat

el/ea a practicat

noi am practicat

voi ați practicat

ei/ele au practicat

Mai mult ca perfect

eu practicasem

tu practicaseși

el/ea practicase

noi practicaserăm

voi practicaserăți

ei/ele practicaseră

Viitor

eu voi practica

tu vei practica

el/ea va practica

noi vom practica

voi veți practica

ei/ele vor practica

Viitor anterior

eu voi fi practicat

tu vei fi practicat

el/ea va fi practicat

noi vom fi practicat

voi veți fi practicat

ei/ele vor fi practicat

Conjunctiv

Prezent

eu să practic

tu să practici

el/ea să practice

noi să practicăm

voi să practicați

ei/ele să practice

Perfect

eu să fi practicat

tu să fi practicat

el/ea să fi practicat

noi să fi practicat

voi să fi practicat

ei/ele să fi practicat

Condiţional

Prezent

eu aș practica

tu ai practica

el/ea ar practica

noi am practica

voi ați practica

ei/ele ar practica

Perfect

eu aș fi practicat

tu ai fi practicat

el/ea ar fi practicat

noi am fi practicat

voi ați fi practicat

ei/ele ar fi practicat

Comments are closed.