Conjugarea verbului a pierde

Infinitiv

Prezent

a pierde

Perfect

a fi pierdut

Indicativ

Prezent

eu pierd

tu pierzi

el/ea pierde

noi pierdem

voi pierdeți

ei/ele pierd

Imperfect

eu să pierd

tu să pierzi

el/ea să piardă

noi să pierdem

voi să pierdeți

ei/ele să piardă

Perfect simplu

eu pierdui

tu pierduși

el/ea pierdu

noi pierdurăm

voi pierdurăți

ei/ele pierdură

Perfect compus

eu am pierdut

tu ai pierdut

el/ea a pierdut

noi am pierdut

voi ați pierdut

ei/ele au pierdut

Mai mult ca perfect

eu pierdusem

tu pierduseși

el/ea pierduse

noi pierduserăm

voi pierduserăți

ei/ele pierduseră

Viitor

eu voi pierde

tu vei pierde

el/ea va pierde

noi vom pierde

voi veți pierde

ei/ele vor pierde

Viitor anterior

eu voi fi pierdut

tu vei fi pierdut

el/ea va fi pierdut

noi vom fi pierdut

voi veți fi pierdut

ei/ele vor fi pierdut

Conjunctiv

Prezent

eu să pierd

tu să pierzi

el/ea să piardă

noi să pierdem

voi să pierdeți

ei/ele să piardă

Perfect

eu să fi pierdut

tu să fi pierdut

el/ea să fi pierdut

noi să fi pierdut

voi să fi pierdut

ei/ele să fi pierdut

Condiţional

Prezent

eu aș pierde

tu ai pierde

el/ea ar pierde

noi am pierde

voi ați pierde

ei/ele ar pierde

Perfect

eu aș fi pierdut

tu ai fi pierdut

el/ea ar fi pierdut

noi am fi pierdut

voi ați fi pierdut

ei/ele ar fi pierdut

Comments are closed.