Conjugarea verbului a năuci

Infinitiv

Prezent

a năuci

Perfect

a fi năucit

Indicativ

Prezent

eu năucesc

tu năucești

el/ea năucește

noi năucim

voi năuciți

ei/ele năucesc

Imperfect

eu năuceam

tu năuceai

el/ea năucea

noi năuceam

voi năuceați

ei/ele năuceau

Perfect simplu

eu năucii

tu năuciși

el/ea năuci

noi năucirăm

voi năucirăți

ei/ele năuciră

Perfect compus

eu am năucit

tu ai năucit

el/ea a năucit

noi am năucit

voi ați năucit

ei/ele au năucit

Mai mult ca perfect

eu năucisem

tu năuciseși

el/ea năucise

noi năuciserăm

voi năuciserăți

ei/ele năuciseră

Viitor

eu voi năuci

tu vei năuci

el/ea va năuci

noi vom năuci

voi veți năuci

ei/ele vor năuci

Viitor anterior

eu voi fi năucit

tu vei fi năucit

el/ea va fi năucit

noi vom fi năucit

voi veți fi năucit

ei/ele vor fi năucit

Conjunctiv

Prezent

eu să năucesc

tu să năucești

el/ea să năucească

noi să năucim

voi să năuciți

ei/ele să năucească

Perfect

eu să fi năucit

tu să fi năucit

el/ea să fi năucit

noi să fi năucit

voi să fi năucit

ei/ele să fi năucit

Condiţional

Prezent

eu aș năuci

tu ai năuci

el/ea ar năuci

noi am năuci

voi ați năuci

ei/ele ar năuci

Perfect

eu aș fi năucit

tu ai fi năucit

el/ea ar fi năucit

noi am fi năucit

voi ați fi năucit

ei/ele ar fi năucit

Comments are closed.