Conjugarea verbului a măcina

Infinitiv

Prezent

a măcina

Perfect

a fi măcinat

Indicativ

Prezent

eu macin

tu macini

el/ea macină

noi măcinăm

voi măcinați

ei/ele macină

Imperfect

eu măcinam

tu măcinai

el/ea măcina

noi măcinam

voi măcinați

ei/ele măcinau

Perfect simplu

eu măcinai

tu măcinași

el/ea măcină

noi măcinarăm

voi măcinarăți

ei/ele măcinară

Perfect compus

eu am măcinat

tu ai măcinat

el/ea a măcinat

noi am măcinat

voi ați măcinat

ei/ele au măcinat

Mai mult ca perfect

eu măcinasem

tu măcinaseși

el/ea măcinase

noi măcinaserăm

voi măcinaserăți

ei/ele măcinaseră

Viitor

eu voi măcina

tu vei măcina

el/ea va măcina

noi vom măcina

voi veți măcina

ei/ele vor măcina

Viitor anterior

eu voi fi măcinat

tu vei fi măcinat

el/ea va fi măcinat

noi vom fi măcinat

voi veți fi măcinat

ei/ele vor fi măcinat

Conjunctiv

Prezent

eu să macin

tu să macini

el/ea să macine

noi să măcinăm

voi să măcinați

ei/ele să macine

Perfect

eu să fi măcinat

tu să fi măcinat

el/ea să fi măcinat

noi să fi măcinat

voi să fi măcinat

ei/ele să fi măcinat

Condiţional

Prezent

eu aș măcina

tu ai măcina

el/ea ar măcina

noi am măcina

voi ați măcina

ei/ele ar măcina

Perfect

eu aș fi măcinat

tu ai fi măcinat

el/ea ar fi măcinat

noi am fi măcinat

voi ați fi măcinat

ei/ele ar fi măcinat

Comments are closed.