Conjugarea verbului a lăcrima

Infinitiv

Prezent

a lăcrima

Perfect

a fi lăcrimat

Indicativ

Prezent

eu lăcrimez

tu lăcrimezi

el/ea lăcrimează

noi lăcrimăm

voi lăcrimați

ei/ele lăcrimează

Imperfect

eu lăcrimam

tu lăcrimai

el/ea lăcrima

noi lăcrimam

voi lăcrimați

ei/ele lăcrimau

Perfect simplu

eu lăcrimai

tu lăcrimași

el/ea lăcrimă

noi lăcrimarăm

voi lăcrimarăți

ei/ele lăcrimară

Perfect compus

eu am lăcrimat

tu ai lăcrimat

el/ea a lăcrimat

noi am lăcrimat

voi ați lăcrimat

ei/ele au lăcrimat

Mai mult ca perfect

eu lăcrimasem

tu lăcrimaseși

el/ea lăcrimase

noi lăcrimaserăm

voi lăcrimaserăți

ei/ele lăcrimaseră

Viitor

eu voi lăcrima

tu vei lăcrima

el/ea va lăcrima

noi vom lăcrima

voi veți lăcrima

ei/ele vor lăcrima

Viitor anterior

eu voi fi lăcrimat

tu vei fi lăcrimat

el/ea va fi lăcrimat

noi vom fi lăcrimat

voi veți fi lăcrimat

ei/ele vor fi lăcrimat

Conjunctiv

Prezent

eu să lăcrimez

tu să lăcrimezi

el/ea să lăcrimeze

noi să lăcrimăm

voi să lăcrimați

ei/ele să lăcrimeze

Perfect

eu să fi lăcrimat

tu să fi lăcrimat

el/ea să fi lăcrimat

noi să fi lăcrimat

voi să fi lăcrimat

ei/ele să fi lăcrimat

Condiţional

Prezent

eu aș lăcrima

tu ai lăcrima

el/ea ar lăcrima

noi am lăcrima

voi ați lăcrima

ei/ele ar lăcrima

Perfect

eu aș fi lăcrimat

tu ai fi lăcrimat

el/ea ar fi lăcrimat

noi am fi lăcrimat

voi ați fi lăcrimat

ei/ele ar fi lăcrimat

Comments are closed.