Conjugarea verbului a jilăvi

Infinitiv

Prezent

a jilăvi

Perfect

a fi jilăvit

Indicativ

Prezent

eu jilăvesc

tu jilăvești

el/ea jilăvește

noi jilăvim

voi jilăviți

ei/ele jilăvesc

Imperfect

eu jilăveam

tu jilăveai

el/ea jilăvea

noi jilăveam

voi jilăveați

ei/ele jilăveau

Perfect simplu

eu jilăvii

tu jilăviși

el/ea jilăvi

noi jilăvirăm

voi jilăvirăți

ei/ele jilăviră

Perfect compus

eu am jilăvit

tu ai jilăvit

el/ea a jilăvit

noi am jilăvit

voi ați jilăvit

ei/ele au jilăvit

Mai mult ca perfect

eu jilăvisem

tu jilăviseși

el/ea jilăvise

noi jilăviserăm

voi jilăviserăți

ei/ele jilăviseră

Viitor

eu voi jilăvi

tu vei jilăvi

el/ea va jilăvi

noi vom jilăvi

voi veți jilăvi

ei/ele vor jilăvi

Viitor anterior

eu voi fi jilăvit

tu vei fi jilăvit

el/ea va fi jilăvit

noi vom fi jilăvit

voi veți fi jilăvit

ei/ele vor fi jilăvit

Conjunctiv

Prezent

eu să jilăvesc

tu să jilăvești

el/ea să jilăvească

noi să jilăvim

voi să jilăviți

ei/ele să jilăvească

Perfect

eu să fi jilăvit

tu să fi jilăvit

el/ea să fi jilăvit

noi să fi jilăvit

voi să fi jilăvit

ei/ele să fi jilăvit

Condiţional

Prezent

eu aș jilăvi

tu ai jilăvi

el/ea ar jilăvi

noi am jilăvi

voi ați jilăvi

ei/ele ar jilăvi

Perfect

eu aș fi jilăvit

tu ai fi jilăvit

el/ea ar fi jilăvit

noi am fi jilăvit

voi ați fi jilăvit

ei/ele ar fi jilăvit

Comments are closed.