Conjugarea verbului a grăi

Infinitiv

Prezent

a grăi

Perfect

a fi grăit

Indicativ

Prezent

eu grăiesc

tu grăiești

el/ea grăiește

noi grăim

voi grăiți

ei/ele grăiesc

Imperfect

eu grăiam

tu grăiai

el/ea grăia

noi grăiam

voi grăiați

ei/ele grăiau

Perfect simplu

eu grăii

tu grăiși

el/ea grăi

noi grăirăm

voi grăirăți

ei/ele grăiră

Perfect compus

eu am grăit

tu ai grăit

el/ea a grăit

noi am grăit

voi ați grăit

ei/ele au grăit

Mai mult ca perfect

eu grăisem

tu grăiseși

el/ea grăise

noi grăiserăm

voi grăiserăți

ei/ele grăiseră

Viitor

eu voi grăi

tu vei grăi

el/ea va grăi

noi vom grăi

voi veți grăi

ei/ele vor grăi

Viitor anterior

eu voi fi grăit

tu vei fi grăit

el/ea va fi grăit

noi vom fi grăit

voi veți fi grăit

ei/ele vor fi grăit

Conjunctiv

Prezent

eu să grăiesc

tu să grăiești

el/ea să grăiască

noi să grăim

voi să grăiți

ei/ele să grăiască

Perfect

eu să fi grăit

tu să fi grăit

el/ea să fi grăit

noi să fi grăit

voi să fi grăit

ei/ele să fi grăit

Condiţional

Prezent

eu aș grăi

tu ai grăi

el/ea ar grăi

noi am grăi

voi ați grăi

ei/ele ar grăi

Perfect

eu aș fi grăit

tu ai fi grăit

el/ea ar fi grăit

noi am fi grăit

voi ați fi grăit

ei/ele ar fi grăit

Comments are closed.