Conjugarea verbului a gineri

Infinitiv

Prezent

a gineri

Perfect

a fi ginerit

Indicativ

Prezent

eu gineresc

tu ginerești

el/ea ginerește

noi ginerim

voi gineriți

ei/ele gineresc

Imperfect

eu gineream

tu ginereai

el/ea ginerea

noi gineream

voi ginereați

ei/ele ginereau

Perfect simplu

eu ginerii

tu gineriși

el/ea gineri

noi ginerirăm

voi ginerirăți

ei/ele gineriră

Perfect compus

eu am ginerit

tu ai ginerit

el/ea a ginerit

noi am ginerit

voi ați ginerit

ei/ele au ginerit

Mai mult ca perfect

eu ginerisem

tu gineriseși

el/ea ginerise

noi gineriserăm

voi gineriserăți

ei/ele gineriseră

Viitor

eu voi gineri

tu vei gineri

el/ea va gineri

noi vom gineri

voi veți gineri

ei/ele vor gineri

Viitor anterior

eu voi fi ginerit

tu vei fi ginerit

el/ea va fi ginerit

noi vom fi ginerit

voi veți fi ginerit

ei/ele vor fi ginerit

Conjunctiv

Prezent

eu să gineresc

tu să ginerești

el/ea să ginerească

noi să ginerim

voi să gineriți

ei/ele să ginerească

Perfect

eu să fi ginerit

tu să fi ginerit

el/ea să fi ginerit

noi să fi ginerit

voi să fi ginerit

ei/ele să fi ginerit

Condiţional

Prezent

eu aș gineri

tu ai gineri

el/ea ar gineri

noi am gineri

voi ați gineri

ei/ele ar gineri

Perfect

eu aș fi ginerit

tu ai fi ginerit

el/ea ar fi ginerit

noi am fi ginerit

voi ați fi ginerit

ei/ele ar fi ginerit

Comments are closed.