Conjugarea verbului a generaliza

Infinitiv

Prezent

a generaliza

Perfect

a fi generalizat

Indicativ

Prezent

eu generalizez

tu generalizezi

el/ea generalizează

noi generalizăm

voi generalizați

ei/ele generalizează

Imperfect

eu generalizam

tu generalizai

el/ea generaliza

noi generalizam

voi generalizați

ei/ele generalizau

Perfect simplu

eu generalizai

tu generalizași

el/ea generaliză

noi generalizarăm

voi generalizarăți

ei/ele generalizară

Perfect compus

eu am generalizat

tu ai generalizat

el/ea a generalizat

noi am generalizat

voi ați generalizat

ei/ele au generalizat

Mai mult ca perfect

eu generalizasem

tu generalizaseși

el/ea generalizase

noi generalizaserăm

voi generalizaserăți

ei/ele generalizaseră

Viitor

eu voi generaliza

tu vei generaliza

el/ea va generaliza

noi vom generaliza

voi veți generaliza

ei/ele vor generaliza

Viitor anterior

eu voi fi generalizat

tu vei fi generalizat

el/ea va fi generalizat

noi vom fi generalizat

voi veți fi generalizat

ei/ele vor fi generalizat

Conjunctiv

Prezent

eu să generalizez

tu să generalizezi

el/ea să generalizeze

noi să generalizăm

voi să generalizați

ei/ele să generalizeze

Perfect

eu să fi generalizat

tu să fi generalizat

el/ea să fi generalizat

noi să fi generalizat

voi să fi generalizat

ei/ele să fi generalizat

Condiţional

Prezent

eu aș generaliza

tu ai generaliza

el/ea ar generaliza

noi am generaliza

voi ați generaliza

ei/ele ar generaliza

Perfect

eu aș fi generalizat

tu ai fi generalizat

el/ea ar fi generalizat

noi am fi generalizat

voi ați fi generalizat

ei/ele ar fi generalizat

Comments are closed.