Conjugarea verbului a gafa

Infinitiv

Prezent

a gafa

Perfect

a fi gafat

Indicativ

Prezent

eu gafez

tu gafezi

el/ea gafează

noi gafăm

voi gafați

ei/ele gafează

Imperfect

eu gafam

tu gafai

el/ea gafa

noi gafam

voi gafați

ei/ele gafau

Perfect simplu

eu gafai

tu gafași

el/ea gafă

noi gafarăm

voi gafarăți

ei/ele gafară

Perfect compus

eu am gafat

tu ai gafat

el/ea a gafat

noi am gafat

voi ați gafat

ei/ele au gafat

Mai mult ca perfect

eu gafasem

tu gafaseși

el/ea gafase

noi gafaserăm

voi gafaserăți

ei/ele gafaseră

Viitor

eu voi gafa

tu vei gafa

el/ea va gafa

noi vom gafa

voi veți gafa

ei/ele vor gafa

Viitor anterior

eu voi fi gafat

tu vei fi gafat

el/ea va fi gafat

noi vom fi gafat

voi veți fi gafat

ei/ele vor fi gafat

Conjunctiv

Prezent

eu să gafez

tu să gafezi

el/ea să gafeze

noi să gafăm

voi să gafați

ei/ele să gafeze

Perfect

eu să fi gafat

tu să fi gafat

el/ea să fi gafat

noi să fi gafat

voi să fi gafat

ei/ele să fi gafat

Condiţional

Prezent

eu aș gafa

tu ai gafa

el/ea ar gafa

noi am gafa

voi ați gafa

ei/ele ar gafa

Perfect

eu aș fi gafat

tu ai fi gafat

el/ea ar fi gafat

noi am fi gafat

voi ați fi gafat

ei/ele ar fi gafat

Comments are closed.