Conjugarea verbului a forma

Infinitiv

Prezent

a forma

Perfect

a fi format

Indicativ

Prezent

eu formez

tu formezi

el/ea formează

noi formăm

voi formați

ei/ele formează

Imperfect

eu formam

tu formai

el/ea forma

noi formam

voi formați

ei/ele formau

Perfect simplu

eu formai

tu formași

el/ea formă

noi formarăm

voi formarăți

ei/ele formară

Perfect compus

eu am format

tu ai format

el/ea a format

noi am format

voi ați format

ei/ele au format

Mai mult ca perfect

eu formasem

tu formaseși

el/ea formase

noi formaserăm

voi formaserăți

ei/ele formaseră

Viitor

eu voi forma

tu vei forma

el/ea va forma

noi vom forma

voi veți forma

ei/ele vor forma

Viitor anterior

eu voi fi format

tu vei fi format

el/ea va fi format

noi vom fi format

voi veți fi format

ei/ele vor fi format

Conjunctiv

Prezent

eu să formez

tu să formezi

el/ea să formeze

noi să formăm

voi să formați

ei/ele să formeze

Perfect

eu să fi format

tu să fi format

el/ea să fi format

noi să fi format

voi să fi format

ei/ele să fi format

Condiţional

Prezent

eu aș forma

tu ai forma

el/ea ar forma

noi am forma

voi ați forma

ei/ele ar forma

Perfect

eu aș fi format

tu ai fi format

el/ea ar fi format

noi am fi format

voi ați fi format

ei/ele ar fi format

Comments are closed.