Conjugarea verbului a făgădui

Infinitiv

Prezent

a făgădui

Perfect

a fi făgăduit

Indicativ

Prezent

eu făgăduiesc

tu făgăduiești

el/ea făgăduiește

noi făgăduim

voi făgăduiți

ei/ele făgăduiesc

Imperfect

eu făgăduiam

tu făgăduiai

el/ea făgăduia

noi făgăduiam

voi făgăduiați

ei/ele făgăduiau

Perfect simplu

eu făgăduii

tu făgăduiși

el/ea făgădui

noi făgăduirăm

voi făgăduirăți

ei/ele făgăduiră

Perfect compus

eu am făgăduit

tu ai făgăduit

el/ea a făgăduit

noi am făgăduit

voi ați făgăduit

ei/ele au făgăduit

Mai mult ca perfect

eu făgăduisem

tu făgăduiseși

el/ea făgăduise

noi făgăduiserăm

voi făgăduiserăți

ei/ele făgăduiseră

Viitor

eu voi făgădui

tu vei făgădui

el/ea va făgădui

noi vom făgădui

voi veți făgădui

ei/ele vor făgădui

Viitor anterior

eu voi fi făgăduit

tu vei fi făgăduit

el/ea va fi făgăduit

noi vom fi făgăduit

voi veți fi făgăduit

ei/ele vor fi făgăduit

Conjunctiv

Prezent

eu să făgăduiesc

tu să făgăduiești

el/ea să făgăduiască

noi să făgăduim

voi să făgăduiți

ei/ele să făgăduiască

Perfect

eu să fi făgăduit

tu să fi făgăduit

el/ea să fi făgăduit

noi să fi făgăduit

voi să fi făgăduit

ei/ele să fi făgăduit

Condiţional

Prezent

eu aș făgădui

tu ai făgădui

el/ea ar făgădui

noi am făgădui

voi ați făgădui

ei/ele ar făgădui

Perfect

eu aș fi făgăduit

tu ai fi făgăduit

el/ea ar fi făgăduit

noi am fi făgăduit

voi ați fi făgăduit

ei/ele ar fi făgăduit

Comments are closed.