Conjugarea verbului a factura

Infinitiv

Prezent

a factura

Perfect

a fi facturat

Indicativ

Prezent

eu facturez

tu facturezi

el/ea facturează

noi facturăm

voi facturați

ei/ele facturează

Imperfect

eu facturam

tu facturai

el/ea factura

noi facturam

voi facturați

ei/ele facturau

Perfect simplu

eu facturai

tu facturași

el/ea factură

noi facturarăm

voi facturarăți

ei/ele facturară

Perfect compus

eu am facturat

tu ai facturat

el/ea a facturat

noi am facturat

voi ați facturat

ei/ele au facturat

Mai mult ca perfect

eu facturasem

tu facturaseși

el/ea facturase

noi facturaserăm

voi facturaserăți

ei/ele facturaseră

Viitor

eu voi factura

tu vei factura

el/ea va factura

noi vom factura

voi veți factura

ei/ele vor factura

Viitor anterior

eu voi fi facturat

tu vei fi facturat

el/ea va fi facturat

noi vom fi facturat

voi veți fi facturat

ei/ele vor fi facturat

Conjunctiv

Prezent

eu să facturez

tu să facturezi

el/ea să factureze

noi să facturăm

voi să facturați

ei/ele să factureze

Perfect

eu să fi facturat

tu să fi facturat

el/ea să fi facturat

noi să fi facturat

voi să fi facturat

ei/ele să fi facturat

Condiţional

Prezent

eu aș factura

tu ai factura

el/ea ar factura

noi am factura

voi ați factura

ei/ele ar factura

Perfect

eu aș fi facturat

tu ai fi facturat

el/ea ar fi facturat

noi am fi facturat

voi ați fi facturat

ei/ele ar fi facturat

Comments are closed.