Conjugarea verbului a facilita

Infinitiv

Prezent

a facilita

Perfect

a fi facilitat

Indicativ

Prezent

eu facilitez

tu facilitezi

el/ea facilitează

noi facilităm

voi facilitați

ei/ele facilitează

Imperfect

eu facilitam

tu facilitai

el/ea facilita

noi facilitam

voi facilitați

ei/ele facilitau

Perfect simplu

eu facilitai

tu facilitași

el/ea facilită

noi facilitarăm

voi facilitarăți

ei/ele facilitară

Perfect compus

eu am facilitat

tu ai facilitat

el/ea a facilitat

noi am facilitat

voi ați facilitat

ei/ele au facilitat

Mai mult ca perfect

eu facilitasem

tu facilitaseși

el/ea facilitase

noi facilitaserăm

voi facilitaserăți

ei/ele facilitaseră

Viitor

eu voi facilita

tu vei facilita

el/ea va facilita

noi vom facilita

voi veți facilita

ei/ele vor facilita

Viitor anterior

eu voi fi facilitat

tu vei fi facilitat

el/ea va fi facilitat

noi vom fi facilitat

voi veți fi facilitat

ei/ele vor fi facilitat

Conjunctiv

Prezent

eu să facilitez

tu să facilitezi

el/ea să faciliteze

noi să facilităm

voi să facilitați

ei/ele să faciliteze

Perfect

eu să fi facilitat

tu să fi facilitat

el/ea să fi facilitat

noi să fi facilitat

voi să fi facilitat

ei/ele să fi facilitat

Condiţional

Prezent

eu aș facilita

tu ai facilita

el/ea ar facilita

noi am facilita

voi ați facilita

ei/ele ar facilita

Perfect

eu aș fi facilitat

tu ai fi facilitat

el/ea ar fi facilitat

noi am fi facilitat

voi ați fi facilitat

ei/ele ar fi facilitat

Comments are closed.