Conjugarea verbului a fabula

Infinitiv

Prezent

a fabula

Perfect

a fi fabulat

Indicativ

Prezent

eu fabulez

tu fabulezi

el/ea fabulează

noi fabulăm

voi fabulați

ei/ele fabulează

Imperfect

eu fabulam

tu fabulai

el/ea fabula

noi fabulam

voi fabulați

ei/ele fabulau

Perfect simplu

eu fabulai

tu fabulași

el/ea fabulă

noi fabularăm

voi fabularăți

ei/ele fabulară

Perfect compus

eu am fabulat

tu ai fabulat

el/ea a fabulat

noi am fabulat

voi ați fabulat

ei/ele au fabulat

Mai mult ca perfect

eu fabulasem

tu fabulaseși

el/ea fabulase

noi fabulaserăm

voi fabulaserăți

ei/ele fabulaseră

Viitor

eu voi fabula

tu vei fabula

el/ea va fabula

noi vom fabula

voi veți fabula

ei/ele vor fabula

Viitor anterior

eu voi fi fabulat

tu vei fi fabulat

el/ea va fi fabulat

noi vom fi fabulat

voi veți fi fabulat

ei/ele vor fi fabulat

Conjunctiv

Prezent

eu să fabulez

tu să fabulezi

el/ea să fabuleze

noi să fabulăm

voi să fabulați

ei/ele să fabuleze

Perfect

eu să fi fabulat

tu să fi fabulat

el/ea să fi fabulat

noi să fi fabulat

voi să fi fabulat

ei/ele să fi fabulat

Condiţional

Prezent

eu aș fabula

tu ai fabula

el/ea ar fabula

noi am fabula

voi ați fabula

ei/ele ar fabula

Perfect

eu aș fi fabulat

tu ai fi fabulat

el/ea ar fi fabulat

noi am fi fabulat

voi ați fi fabulat

ei/ele ar fi fabulat

Comments are closed.