Conjugarea verbului a eviscera

Infinitiv

Prezent

a eviscera

Perfect

a fi eviscerat

Indicativ

Prezent

eu eviscerez

tu eviscerezi

el/ea eviscerează

noi eviscerăm

voi eviscerați

ei/ele eviscerează

Imperfect

eu evisceram

tu eviscerai

el/ea eviscera

noi evisceram

voi eviscerați

ei/ele eviscerau

Perfect simplu

eu eviscerai

tu eviscerași

el/ea evisceră

noi eviscerarăm

voi eviscerarăți

ei/ele eviscerară

Perfect compus

eu am eviscerat

tu ai eviscerat

el/ea a eviscerat

noi am eviscerat

voi ați eviscerat

ei/ele au eviscerat

Mai mult ca perfect

eu eviscerasem

tu evisceraseși

el/ea eviscerase

noi evisceraserăm

voi evisceraserăți

ei/ele evisceraseră

Viitor

eu voi eviscera

tu vei eviscera

el/ea va eviscera

noi vom eviscera

voi veți eviscera

ei/ele vor eviscera

Viitor anterior

eu voi fi eviscerat

tu vei fi eviscerat

el/ea va fi eviscerat

noi vom fi eviscerat

voi veți fi eviscerat

ei/ele vor fi eviscerat

Conjunctiv

Prezent

eu să eviscerez

tu să eviscerezi

el/ea să eviscereze

noi să eviscerăm

voi să eviscerați

ei/ele să eviscereze

Perfect

eu să fi eviscerat

tu să fi eviscerat

el/ea să fi eviscerat

noi să fi eviscerat

voi să fi eviscerat

ei/ele să fi eviscerat

Condiţional

Prezent

eu aș eviscera

tu ai eviscera

el/ea ar eviscera

noi am eviscera

voi ați eviscera

ei/ele ar eviscera

Perfect

eu aș fi eviscerat

tu ai fi eviscerat

el/ea ar fi eviscerat

noi am fi eviscerat

voi ați fi eviscerat

ei/ele ar fi eviscerat

Comments are closed.