Conjugarea verbului a dispărea

Infinitiv

Prezent

a dispărea

Perfect

a fi dispărut

Indicativ

Prezent

eu dispar

tu dispari

el/ea dispare

noi dispărem

voi dispăreţi

ei/ele dispar

Imperfect

eu dispăream

tu dispăreai

el/ea dispărea

noi dispăream

voi dispăreaţi

ei /ele dispăreau

Perfect simplu

eu dispărui

tu dispăruşi

el/ea dispăru

noi dispărurăm

voi dispărurăţi

ei/ele dispărură

Perfect compus

eu am dispărut

tu ai dispărut

el/ea a dispărut

noi am dispărut

voi aţi dispărut

ei/ele au dispărut

Mai mult ca perfect

eu dispărusem

tu dispăruseşi

el/ea dispăruse

noi dispăruserăm

voi dispăruserăţi

ei/ele dispăruseră

Viitor

eu voi dispărea

tu vei dispărea

el/ea va dispărea

noi vom dispărea

voi veți dispărea

ei/ele vor dispărea

Viitor anterior

eu voi fi dispărut

tu vei fi dispărut

el/ea va fi dispărut

noi vom fi dispărut

voi veţi fi dispărut

ei/ele vor fi dispărut

Conjunctiv

Prezent

eu să dispar

tu să dispari

el/ea să dispară

noi să dispărem

voi să dispăreţi

ei/ele să dispară

Perfect

eu să fi dispărut

tu să fi dispărut

el/ea să fi dispărut

noi să fi dispărut

voi să fi dispărut

ei/ele să fi dispărut

Condiţional

Prezent

eu aş dispărea

tu ai dispărea

el/ea ar dispărea

noi am dispărea

voi aţi dispărea

ei/ele ar dispărea

Perfect

eu aş fi dispărut

tu ai fi dispărut

el/ea ar fi dispărut

noi am fi dispărut

voi aţi fi dispărut

ei/ele ar fi dispărut

Comments are closed.