Conjugarea verbului a dichisi

Infinitiv

Prezent

a dichisi

Perfect

a fi dichisit

Indicativ

Prezent

eu dichisesc

tu dichisești

el/ea dichisește

noi dichisim

voi dichisiți

ei/ele dichisesc

Imperfect

eu dichiseam

tu dichiseai

el/ea dichisea

noi dichiseam

voi dichiseați

ei/ele dichiseau

Perfect simplu

eu dichisii

tu dichisiși

el/ea dichisi

noi dichisirăm

voi dichisirăți

ei/ele dichisiră

Perfect compus

eu am dichisit

tu ai dichisit

el/ea a dichisit

noi am dichisit

voi ați dichisit

ei/ele au dichisit

Mai mult ca perfect

eu dichisisem

tu dichisiseși

el/ea dichisise

noi dichisiserăm

voi dichisiserăți

ei/ele dichisiseră

Viitor

eu voi dichisi

tu vei dichisi

el/ea va dichisi

noi vom dichisi

voi veți dichisi

ei/ele vor dichisi

Viitor anterior

eu voi fi dichisit

tu vei fi dichisit

el/ea va fi dichisit

noi vom fi dichisit

voi veți fi dichisit

ei/ele vor fi dichisit

Conjunctiv

Prezent

eu dichisesc

tu dichisești

el/ea dichisește

noi dichisim

voi dichisiți

ei/ele dichisesc

Perfect

eu să fi dichisit

tu să fi dichisit

el/ea să fi dichisit

noi să fi dichisit

voi să fi dichisit

ei/ele să fi dichisit

Condiţional

Prezent

eu aș dichisi

tu ai dichisi

el/ea ar dichisi

noi am dichisi

voi ați dichisi

ei/ele ar dichisi

Perfect

eu aș fi dichisit

tu ai fi dichisit

el/ea ar fi dichisit

noi am fi dichisit

voi ați fi dichisit

ei/ele ar fi dichisit

Comments are closed.