Conjugarea verbului a dărâma

Infinitiv

Prezent

a dărâma

Perfect

a fi dărâmat

Indicativ

Prezent

eu dărâm

tu dărâmi

el/ea dărâmă

noi dărâmăm

voi dărâmați

ei/ele dărâmă

Imperfect

eu dărâmam

tu dărâmai

el/ea dărâma

noi dărâmam

voi dărâmați

ei/ele dărâmau

Perfect simplu

eu dărâmai

tu dărâmași

el/ea dărâmă

noi dărâmarăm

voi dărâmarăți

ei/ele dărâmară

Perfect compus

eu am dărâmat

tu ai dărâmat

el/ea a dărâmat

noi am dărâmat

voi ați dărâmat

ei/ele au dărâmat

Mai mult ca perfect

eu dărâmasem

tu dărâmaseși

el/ea dărâmase

noi dărâmaserăm

voi dărâmaserăți

ei/ele dărâmaseră

Viitor

eu voi dărâma

tu vei dărâma

el/ea va dărâma

noi vom dărâma

voi veți dărâma

ei/ele vor dărâma

Viitor anterior

eu voi fi dărâmat

tu vei fi dărâmat

el/ea va fi dărâmat

noi vom fi dărâmat

voi veți fi dărâmat

ei/ele vor fi dărâmat

Conjunctiv

Prezent

eu să dărâm

tu să dărâmi

el/ea să dărâme

noi să dărâmăm

voi să dărâmați

ei/ele să dărâme

Perfect

eu să fi dărâmat

tu să fi dărâmat

el/ea să fi dărâmat

noi să fi dărâmat

voi să fi dărâmat

ei/ele să fi dărâmat

Condiţional

Prezent

eu aș dărâma

tu ai dărâma

el/ea ar dărâma

noi am dărâma

voi ați dărâma

ei/ele ar dărâma

Perfect

eu aș fi dărâmat

tu ai fi dărâmat

el/ea ar fi dărâmat

noi am fi dărâmat

voi ați fi dărâmat

ei/ele ar fi dărâmat

Comments are closed.