Conjugarea verbului a da

Infinitiv Prezent a da
Perfect a fi dat
Indicativ Prezent eu dau

tu dai

el/ea dă

noi dăm

voi daţi

ei/ele dau

Imperfect eu dădeam/dam

tu dădeai/dai

el/ea dădea/da

noi dădeam/dam

voi dădeaţi/daţi

ei/ele dădeau/dau

Perfect simplu eu dădui

tu dăduşi

el/ea dădu

noi dădurăm

voi dădurăţi

ei/ele dădură

Perfect compus eu am dat

tu ai dat

el/ea a dat

noi am dat

voi aţi dat

ei/ele au dat

Mai mult ca perfect eu dădusem

tu dăduseşi

el/ea dăduse

noi dădusem/dăduserăm

voi dăduseţi/dăduserăţi

ei/ele dăduseră

Viitor eu voi da

tu vei da

el/ea va da

noi vom da

voi veţi da

ei/ele vor da

Viitor anterior eu voi fi dat

tu vei fi dat

el/ea va fi dat

noi vom fi dat

voi veţi fi dat

ei/ele vor fi dat

Conjunctiv Prezent eu să dau

tu să dai

el/ea să dea

noi să dăm

voi să daţi

ei/ele să dea

Perfect eu să fi dat

tu să fi dat

el/ea să fi dat

noi să fi dat

voi să fi dat

ei/ele să fi dat

Condiţional Prezent eu aş da

tu ai da

el/ea ar da

noi am da

voi aţi da

ei/ele ar da

Perfect eu aş fi dat

tu ai fi dat

el/ea ar fi dat

noi am fi dat

voi aţi fi dat

ei/ele ar fi dat

Imperativ Pozitiv dă! daţi!
Negativ nu da! nu daţi!
Comments are closed.