Conjugarea verbului a clarifica

Infinitiv

Prezent

a clarifica

Perfect

a fi clarificat

Indicativ

Prezent

eu clarific

tu clarifici

el/ea clarifică

noi clarificăm

voi clarificați

ei/ele clarifică

Imperfect

eu clarificam

tu clarificai

el/ea clarifica

noi clarificam

voi clarificați

ei/ele clarificau

Perfect simplu

eu clarificai

tu clarificași

el/ea clarifică

noi clarificarăm

voi clarificarăți

ei/ele clarificară

Perfect compus

eu am clarificat

tu ai clarificat

el/ea a clarificat

noi am clarificat

voi ați clarificat

ei/ele au clarificat

Mai mult ca perfect

eu clarificasem

tu clarificaseși

el/ea clarificase

noi clarificaserăm

voi clarificaserăți

ei/ele clarificaseră

Viitor

eu voi clarifica

tu vei clarifica

el/ea va clarifica

noi vom clarifica

voi veți clarifica

ei/ele vor clarifica

Viitor anterior

eu voi fi clarificat

tu vei fi clarificat

el/ea va fi clarificat

noi vom fi clarificat

voi veți fi clarificat

ei/ele vor fi clarificat

Conjunctiv

Prezent

eu să clarific

tu să clarifici

el/ea să clarifice

noi să clarificăm

voi să clarificați

ei/ele să clarifice

Perfect

eu să fi clarificat

tu să fi clarificat

el/ea să fi clarificat

noi să fi clarificat

voi să fi clarificat

ei/ele să fi clarificat

Condiţional

Prezent

eu aș clarifica

tu ai clarifica

el/ea ar clarifica

noi am clarifica

voi ați clarifica

ei/ele ar clarifica

Perfect

eu aș fi clarificat

tu ai fi clarificat

el/ea ar fi clarificat

noi am fi clarificat

voi ați fi clarificat

ei/ele ar fi clarificat

Comments are closed.