Conjugarea verbului a ara

Infinitiv

Prezent

a ara

Perfect

a fi arat

Indicativ

Prezent

eu ar

tu ari

el/ea ară

noi arăm

voi arați

ei/ele ară

Imperfect

eu aram

tu arai

el/ea ara

noi aram

voi arați

ei/ele arau

Perfect simplu

eu arai

tu arași

el/ea ară

noi ararăm

voi ararăți

ei/ele arară

Perfect compus

eu am arat

tu ai arat

el/ea a arat

noi am arat

voi ați arat

ei/ele au arat

Mai mult ca perfect

eu arasem

tu araseși

el/ea arase

noi araserăm

voi araserăți

ei/ele araseră

Viitor

eu voi ara

tu vei ara

el/ea va ara

noi vom ara

voi veți ara

ei/ele vor ara

Viitor anterior

eu voi fi arat

tu vei fi arat

el/ea va fi arat

noi vom fi arat

voi veți fi arat

ei/ele vor fi arat

Conjunctiv

Prezent

eu să ar

tu să ari

el/ea să are

noi să arăm

voi să arați

ei/ele să are

Perfect

eu să fi arat

tu să fi arat

el/ea să fi arat

noi să fi arat

voi să fi arat

ei/ele să fi arat

Condiţional

Prezent

eu aș ara

tu ai ara

el/ea ar ara

noi am ara

voi ați ara

ei/ele ar ara

Perfect

eu aș fi arat

tu ai fi arat

el/ea ar fi arat

noi am fi arat

voi ați fi arat

ei/ele ar fi arat

Comments are closed.