Conjugarea verbului a amortiza

Infinitiv

Prezent

a amortiza

Perfect

a fi amortizat

Indicativ

Prezent

eu amortizez

tu amortizezi

el/ea amortizează

noi amortizăm

voi amortizați

ei/ele amortizează

Imperfect

eu amortizam

tu amortizai

el/ea amortiza

noi amortizam

voi amortizați

ei/ele amortizau

Perfect simplu

eu amortizai

tu amortizași

el/ea amortiză

noi amortizarăm

voi amortizarăți

ei/ele amortizară

Perfect compus

eu am amortizat

tu ai amortizat

el/ea a amortizat

noi am amortizat

voi ați amortizat

ei/ele au amortizat

Mai mult ca perfect

eu amortizasem

tu amortizaseși

el/ea amortizase

noi amortizaserăm

voi amortizaserăți

ei/ele amortizaseră

Viitor

eu voi amortiza

tu vei amortiza

el/ea va amortiza

noi vom amortiza

voi veți amortiza

ei/ele vor amortiza

Viitor anterior

eu voi fi amortizat

tu vei fi amortizat

el/ea va fi amortizat

noi vom fi amortizat

voi veți fi amortizat

ei/ele vor fi amortizat

Conjunctiv

Prezent

eu să amortizez

tu să amortizezi

el/ea să amortizeze

noi să amortizăm

voi să amortizați

ei/ele să amortizeze

Perfect

eu să fi amortizat

tu să fi amortizat

el/ea să fi amortizat

noi să fi amortizat

voi să fi amortizat

ei/ele să fi amortizat

Condiţional

Prezent

eu aș amortiza

tu ai amortiza

el/ea ar amortiza

noi am amortiza

voi ați amortiza

ei/ele ar amortiza

Perfect

eu aș fi amortizat

tu ai fi amortizat

el/ea ar fi amortizat

noi am fi amortizat

voi ați fi amortizat

ei/ele ar fi amortizat

Comments are closed.