Conjugarea verbului a adopta

Infinitiv

Prezent

a adopta

Perfect

a fi adoptat

Indicativ

Prezent

eu adopt

tu adopți

el/ea adoptă

noi adoptăm

voi adoptați

ei/ele adoptă

Imperfect

eu adoptam

tu adoptai

el/ea adopta

noi adoptam

voi adoptați

ei/ele adoptau

Perfect simplu

eu adoptai

tu adoptași

el/ea adoptă

noi adoptarăm

voi adoptarăți

ei/ele adoptară

Perfect compus

eu am adoptat

tu ai adoptat

el/ea a adoptat

noi am adoptat

voi ați adoptat

ei/ele au adoptat

Mai mult ca perfect

eu adoptasem

tu adoptaseși

el/ea adoptase

noi adoptaserăm

voi adoptaserăți

ei/ele adoptaseră

Viitor

eu voi adopta

tu vei adopta

el/ea va adopta

noi vom adopta

voi veți adopta

ei/ele vor adopta

Viitor anterior

eu voi fi adoptat

tu vei fi adoptat

el/ea va fi adoptat

noi vom fi adoptat

voi veți fi adoptat

ei/ele vor fi adoptat

Conjunctiv

Prezent

eu să adopt

tu să adopți

el/ea să adopte

noi să adoptăm

voi să adoptați

ei/ele să adopte

Perfect

eu să fi adoptat

tu să fi adoptat

el/ea să fi adoptat

noi să fi adoptat

voi să fi adoptat

ei/ele să fi adoptat

Condiţional

Prezent

eu aș adopta

tu ai adopta

el/ea ar adopta

noi am adopta

voi ați adopta

ei/ele ar adopta

Perfect

eu aș fi adoptat

tu ai fi adoptat

el/ea ar fi adoptat

noi am fi adoptat

voi ați fi adoptat

ei/ele ar fi adoptat

Comments are closed.