Conjugarea verbului a accepta

Infinitiv Prezent a accepta
Perfect a fi acceptat
Indicativ Prezent eu accept

tu accepți

el/ea acceptă

noi acceptăm

voi acceptați

ei/ele acceptă

Imperfect eu acceptam

tu acceptai

el/ea accepta

noi acceptam

voi acceptați

ei/ele acceptau

Perfect simplu eu acceptai

tu acceptași

el/ea acceptă

noi acceptarăm

voi acceptarăți

ei/ele acceptară

Perfect compus eu am acceptat

tu ai acceptat

el/ea a acceptat

noi am acceptat

voi ați acceptat

ei/ele au acceptat

Mai mult ca perfect eu acceptasem

tu acceptaseși

el/ea acceptase

noi acceptaserăm

voi acceptaserăți

ei/ele acceptaseră

Viitor eu voi accepta

tu vei accepta

el/ea va accepta

noi vom accepta

voi veți accepta

ei/ele vor accepta

Viitor anterior eu voi fi acceptat

tu vei fi acceptat

el/ea va fi acceptat

noi vom fi acceptat

voi veți fi acceptat

ei/ele vor fi acceptat

Conjunctiv Prezent eu să accept

tu să accepți

el/ea să accepte

noi să acceptăm

voi să acceptați

ei/ele să accepte

Perfect eu să fi acceptat

tu să fi acceptat

el/ea să fi acceptat

noi să fi acceptat

voi să fi acceptat

ei/ele să fi acceptat

Condiţional Prezent eu aș accepta

tu ai accepta

el/ea ar accepta

noi am accepta

voi ați accepta

ei/ele ar accepta

Perfect eu aș fi acceptat

tu ai fi acceptat

el/ea ar fi acceptat

noi am fi acceptat

voi ați fi acceptat

ei/ele ar fi acceptat

Comments are closed.